Dekan Mesajı

                                       

Sevgili Öğrencilerimiz,


Öncelikle üniversite giriş sınavındaki başarınızdan ötürü hepinizi tebrik ediyor ve fakültemizi tercih ederek aramıza katıldığınız için de hoş geldiniz diyorum. 


Bursa Teknik Üniversitesi araştırma üniversitesi misyonu ile kurulmuş olup, üniversitemize bağlı fakülte ve enstitüler de bu amaca uygun şekilde oluşturulmaktadır. Bu çerçevede fakültemiz seçkin bir akademisyen kadrosuna ve bunun yanında güçlü araştırma imkânlarına sahip olmaya özel bir önem vermektedir. Zira üniversitemiz ve özel olarak fakültemiz sadece bilinen bilgileri tekrarlayan ve kullanan değil, yeni ve orijinal bilgi üreten ve bunu uygulanır ve yararlı hale getirip toplumumuz ve insanlık hizmetine sunan bir kurum olmayı en önemli görev olarak belirlemiştir. Bu uğurdaki gayretlerimizde bizleri teşvik eden sebeplerin en önemlilerinden birisi de siz öğrencilerimizi hayata en donanımlı bir şekilde hazırlamaya yönelik kesin kararlılığımızdır. Bu amaca hizmet edeceği düşüncesiyle öğretim programlarımızda derslerin en az üçte bir oranında İngilizce verilmesi öngörülmüştür. Ayrıca sanayi kuruluşlarıyla sağlıklı ve sürekli ilişkilerin kurulması yönünde ciddi girişimler mevcuttur. Böylece öğrencilerimizin mezun olmadan mesleki pratiklerini geliştirmelerine zemin hazırlanmaktadır. Öğretim elemanlarımız sanayinin sorunlarına eğilme, çözüm geliştirme ve bu anlamda projeler üretme ve gerçekleştirme noktasında dekanlığımızca sistemli olarak teşvik edilmektedirler. Bunun sonucu derslerinizde hayatın içinden gerçek sorunları irdeleyebilecek ve çözüm geliştirebileceksiniz.


Takdir edersiniz ki, yüksek nitelikli akademisyenler ve güçlü bir fiziki altyapı özellikle lisans eğitiminde başarı için gerekli şartlar olmakla birlikte çalışkan, azimli, idealist ve karakter sahibi öğrenci en önemli unsurdur. Dolayısıyla başarılı olmak için çok çalışmanız ve yorulmanız gerekeceğini şimdiden söylemeliyim. Ancak öğretim dönemindeki bu gayretlerinizin mezun olduktan sonraki hayatınızda size fayda olarak döneceğinden emin olunuz ve öğrenciliğiniz sırasında bu hususu aklınızdan hiç çıkarmayınız. Ülkemizin dünyada itibarının yükselmesi için ekonomi, teknoloji ve bilim alanında çözümlenmesi gereken çok ciddi meseleleri vardır ve sizler de bunların çözümünü gerçekleştirecek olanlar arasındasınız. Dolayısıyla işinizde, mesleğinizde kendinizi her bakımdan çok iyi yetiştirmiş olmanız gerekmektedir. 


Ülkemiz ve ulusumuzun dünyada hak ettiği şerefli yeri alması için bizim dışımızdakilerin çaba harcamasını beklememeliyiz. Çünkü bu hepimizin görevidir. Bu şuur ve anlayış içinde hayatınızın fakültemizde geçecek bu dilimini çok iyi değerlendireceğinize ve fakültemizden her bakımdan çok iyi yetişmiş ve vatanına sevdalı bireyler olarak ayrılıp ülkemizin refahı ve güçlenmesi doğrultusunda çok güzel şeyler yapacağınıza yürekten inanarak sizlere yeni öğretim hayatınızda başarılar diliyorum.


Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi  Dekanı